Kraków w pigułce - krótkie zwiedzanie Krakowa
Nie wszyscy lubią spacery po mieście, nie każdy zainteresowany jest poznaniem Krakowa "od podszewki", lub też czasem moi Goście są przejazdem i mają po prostu mało czasu na zwiedzanie Krakowa. W takiej sytuacji alternatywą i doskonałym wyjściem jest trasa Kraków dla opornych, czyli zwiedzanie z przewodnikiem w pigułce, które trwa najwyżej 2 godziny. Podczas takiej wycieczki staram się pokazać same najważniejsze, rzec by można sztandarowe, zabytki, atrakcje i miejsca w naszym pięknym Grodzie Kraka i Smoka Wawelskiego. Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się w dwóch opcjach do wyboru:
OPCJA I
Zwiedzanie Krakowa rozpoczynamy na Placu Jana Matejki, gdzie opowiadamy o średniowiecznym mieście Kleparzu, zwanym Florencją, o Pomniku Grunwaldzkim i Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udajemy się pod zachowane średniowieczne fragmenty murów obronnych Krakowa z Barbakanem, Bramą Floriańską, trzema basztami i Arsenałem Miejskim. Opowiadamy sobie również o pierścieniu zieleni, otaczającym miasto, czyli o Plantach krakowskich. Tymiż Plantami podchodzimy pod teatr Juliusza Słowackiego, wybudowany na wzór opery paryskiej. opowiadamy sobie o Paonie - ulubionej kawiarni bohemy krakowskiej. Wracamy na ulicę Floriańską, by tą najsłynniejszą krakowską ulicą udać się do Rynku Głównego. Po drodze zatrzymujemy się w kilku miejscach: pod kawiarnią Jama Michalika - kolebką nurtu Młodej Polski, pod domem Jana Matejki, pod hotelem Pod Różą, który wedle wiary Krakowian będzie stał wiecznie, czy pod kamienicą Pod Murzyny, uwiecznioną przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w "Zaczarowanej dorożce".
I tym oto sposobem dotarliśmy do Rynku Głównego. A tutaj Sukiennice, Wieża Ratuszowa, kościółek św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, płyta przysięgi Tadeusza Kościuszki. Zwiedzanie kończymy wejściem do bazyliki mariackiej, jednego z najważniejszych kościołów Krakowa, z najpiękniejszym ołtarzem głównym - dziełem norymberskiego mistrza późnego gotyku Wita Stwosza.
OPCJA II
W tej opcji szybkiego zwiedzania rozpoczynamy od drugiej strony Drogi Królewskiej, czyli od Wzgórza Wawelskiego, a tam: krótkie zwiedzanie katedry wawelskiej (bez wchodzenia na Dzwon Zygmunta i schodzenia do podziemi katedralnych) oraz dziedziniec wewnętrzny Zamku Wawelskiego wraz z pięknymi renesansowymi krużgankami. Schodząc ze wzgórza opowiem Państwu skąd wzięła się inicjatywa cegiełek wawelskich, kto wita turystów na wzgórzu, siedząc na koniu, z czapką krakuską w dłoni. Następnie spacerkiem idziemy ulicą Kanoniczą, na której kilka razy przystajemy, by wysłuchać opowieści: pod domem Jana Długosza, pod Pałacem Górków, pod Muzeum Archidiecezjalnym, pod Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", pod domem, w piwnicy którego odnaleziono skarb Wiślan.
Znaleźliśmy się już na Placu Św. Marii Magdaleny, gdzie opowiadamy o romańskim, niemal 1000-letnim kościele św. Andrzeja, o pierwszym barokowym kościele śś. Piotra i Pawła oraz o Collegium Iuridicum. Następnie ul. Grodzką udajemy się do Rynku, a tutaj Sukiennice, Wieża Ratuszowa, kościółek św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, płyta przysięgi Tadeusza Kościuszki.
Zapraszam na wspólne zwiedzanie - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis